סיפורי זאבים ב'

 בעבר היה  הזאב האפור נפוץ בכל חצי כדור הארץ הצפוני, אך במאות השנים האחרונות הוכחד אירופה ואמריקה הצפונית. כיום  הוא מצוי במגוון רחב של בתי גידול בקנדה, ארה"ב, מזרח אירופה  ורוב אסיה.

זאבים ברמת הגולן צילום אייל ברטוב

זאבים אפוריםמה אוכל?
בעצם הכל:   צד טרף בלהקה  ומשלים את תזונתו בפריטי מזון מן הצומח. הטרף משתנה בהתאם לאזור המחיה בו מתקיימת הלהקה: צבאים, ארנבים, מכרסמים קטנים, פרוקי רגליים וזוחלים.

 חיי החברה של הזאבים

 בראש הלהקה עומדים זכר אלפא ונקבת אלפא (שליטה). הגורים של הזוג  מהווים בעיקר את שאר חברי הלהקה.
מנהיג הלהקה לא חייב להיות בהכרח זכר האלפא. נקבות האלפא שולטות בקבוצות מסוימות מכיוון שדירוג הזאב מבוסס על כוח ויכולת לנצח בקטטות, לא על מין (gender). 
זאבים אחרים בתוך הלהקה עשויים לנסות להזדווג עם נקבת האלפא, זה קורה  כאשר שיש טרף בשפע,  זוג האלפא הם בדרך כלל היחידים המזדווגים. 
יחד עם זאת, מספר זכרים רב באותה להקה  עלול לגרום לבעיות מכיוון שהם נלחמים זה בזה  לעתים קרובות 
זאב בטא מגיע הבא. זאבי בטא פועלים כשניים בפיקוד: הם משתלטים על  הלהקה אם זכר האלפא מת.  במקרה זה  זכר בטה יזדווג  עם נקבת האלפא.
כאשר נקבת  או זכר האלפא נחלשים או מבוגרים מכדי להוביל את הלהקה ביעילות, זאב הבטא עשוי לאתגר אותו או אותה לקטטה שתקבע מי השליט.
בחלק התחתון של הסולם, יש  את זאב האומגה . כפי שמשתמע מהשם, זאב האומגה הוא החלש ביותר והפחות מטופח בלהקה. חברים אחרים מתעללים בו,  במיוחד במהלך לחימה בין להקות.
מלבד היותו שק האגרוף של הלהקה, זאב האומגה מפעיל משחק בין הזאבים כדי להקל על המתחים.
לפעמים, הפגיעה בו כל כך קשה שזאב האומגה יעזוב את הלהקה ויילך לבד (זאב בודד

רבייה וגידול הצאצאים

עונת הרבייה מתרחשת בחורף.  בכל להקה יש זכר ונקבה שליטים ובדרך כלל הם היחידים המתרבים בלהקה. לאחר כ-63 ימים ממליטה הנקבה בין 4 ל-10 גורים במאורה שחפרה. לאחר לידתם כל הלהקה משתתפת בגידול הצאצאים. לאחר כשלושה חודשים נגמלים הגורים, עוזבים את המאורה ומצטרפים לחברי הלהקה לסיורים בטריטוריה המשפחתית. הצאצאים מגיעים לבגרות מינית בגיל שנתיים – כאשר חלקם יבחרו להישאר בחיק הלהקה וחלקם יבחרו לפרוש מלהקתם וליצור להקה חדשה.
זאב המורחק מלהקה מתקשה לשרוד

הרכב אוכלוסיית הזאבים בישראל

 אוכלוסיית הזאבים מישראל מרכבת משלוש  תת אוכלוסיות: הזאב ההודי נפוץ בגליל, בגולן, ביהודה ובשומרון (Canis lupus palipes)  והערבי (Canis lupus arabs) נפוץ בנגב . 
ניתן למצוא בדרום  גם  זאב זהוב אפריקאי 

גודל האוכלוסייה בישראל

כמה מאות פרטים, בעיקר בגולן, בגליל ובערבה אפשר למוצאו בשטחים הטבעיים הפתוחים בישראל, שאוכלוסיית האדם בהם דלילה ושיש בהם מזון.

גורמי סיכון והפרעה:

  • הרעלות וירי כתוצאה מעימותים עם מגדלי בקר וצאן.  ההרעלות פוגעות בסופו של דבר גם בדורסים
  • דריסה: בעקבות בניית כביש ישראל ומחלפים חדשים (חיות בר רבות נדרסות: צבאים, נמיות ועוד)
  •  תמותה בעקבותהתפרצויות מגפת הכלבת.

נסיונות למנוע פגיעה בזאבים מצד הרשויות

  • מניעת הרעלות וירי בידי רועי צאן, על ידי פיצוי הולם ותמיכה בפיתוח אמצעי מיגון כפי שנעשה בנושא השקנאים
  • מניעת התפשטות כלבת באמצעות חיסון לכל הכלביי הבר: תנים וזאבים
  • סילוק פגרי בעלי חיים ופסולת של בני אדם והטמנתם במזבלות אטומות, כיוון שהם מקור מזון המעודד אוכלוסיות טורפים שקל להם למצוא מזון בקרבת בני אדם מאשר לחפש בטבע.

על הביטוי "אדם לאדם זאב"

מתאר את התנהגותו השלילית והלא חברותית של האדם, לכאורה, אשר מטבעו מתנהג לאחרים כזאב, חשדן כלפי אחרים ובהינתן הזדמנות ישאף לפגוע בהם.

למעשה, תיוג זה של זאב כיצור לא חברותי הוא מוטעה ושגוי, שכן הזאב הוא אחת החיות החברתיות ביותר בטבע. בניגוד למיתוס זה, בלהקות הזאבים בטבע נצפו סיוע הדדי והגנה הדדית בין הפרטים, באופן יוצא דופן. תכונותיו החברתיות הידועות של כלב הבית, מקורן  במין שאליו משתייך הכלב,    זאב מצוי

הידעתם ?

  • זאב יכול לאכול עד 12 ק"ג בבת אחת ואז להסתדר כשבועיים ללא מזון.
  • שומע את היללות של בני מינו ממרחקים של    5.5 ק"מ ויותר.
  • חוש הריח שלו חזק פי 100 מזה של בני האדם.

ספרים מומלצים על זאבים.

פנג הלבן הוא ספר נודע מאת ג'ק לונדון המספר על קורותיו של בן תערובת של כלב וזאב בשם "פנג הלבן".

ספרה של ג'ודית פיקו  זאב בודד  רומן משפחתי המתאר את  דרך עיניו של הגיבור את הביולוגיה של הזאב בלהקה. (אהבתי מאוד) 

monia yunovitz

שמי ד"ר מוניה יונוביץ. מדענית וחוקרת. מורה למדעים וביולוגיה. מגישה לבגרות בביולוגיה. מדריכה ילדים ומבוגרים בנגב ZOO. אוהבת ודואגת לאיכות הסביבה ולחיות הבר

כתיבת תגובה